9

LIST PRIORYTETOWY przesyłka przyspieszona

LIST PRIORYTETOWY JEST PRZESYŁKĄ PRZYSPIESZONĄ POCZTY POLSKIEJ. Funkcjonuje jako norma jakościowa Poczty Polskiej. pocztowcy starają się aby najwięcej listów priorytetowych docierało dnia następnego po nadaniu, jednak nie zawsze to się udaje.
Listy priorytetowe (lub ekonomiczne) prosimy wysyłać tylko i wyłącznie na adres skrytki jak obok.
Czytaj tez o poste restante

Zwykły list priorytetowy- w przypadku zaginięcia, nie ma mozliwości składania reklamacji.
List priorytetowy polecony - przesyłka rejestrowana. W przypadku zaginięcia poczta wypłaca odszkodowanie - szczegóły u naczelnika Twojej poczty.
Mozna wysłać z zadeklarowaną wartością - przesyłka rejestrowana chroniona, kasę za odszkodowanie otrzyma nadawca gdy list taki zaginie lub nastąpi ubytek zawartości, Poczta wypłaca odszkodowanie w taki przypadku (max kwota ubezpieczenia przy nadaniu)
godz. 15:00 jest godziną graniczną kiedy trzeba nadać list na poczcie - powinny być dostarczone na adres skrytki pocztowej dnia następnego ok. godz. 14:00 jeśli jest to dzień roboczy.
http://www.poczta-polska.pl/dc_listp.htm


LIST PRIORYTETOWY MOZNA NADAĆ JAKO POLECONY

Będzie to wtedy przesyłka rejestrowana, odbiorca będzie musiał pokwitować odbiór, chyba, że złożył na poczcie zlecenie wkładania listów poleconych do skrzynki. W przypadku zaginięcia poczta wypłaca odszkodowanie - zapytaj u naczelnika Twojej poczty.
Należy udać się do urzędu pocztowego, wypełnić druk nadania listu poleconego i w okienku pocztowym nadać go uiszczając dodatkową opłatę za "polecony"