8

LIST PRIORYTETOWY

LIST PRIORYTETOWY JEST PRZESYŁKĄ PRZYSPIESZONĄ POCZTY POLSKIEJ. Funkcjonuje jako norma jakościowa Poczty Polskiej. pocztowcy starają się aby najwięcej listów priorytetowych docierało dnia następnego po nadaniu, jednak nie zawsze to się udaje.
Listy priorytetowe (lub ekonomiczne) prosimy wysyłać tylko i wyłącznie na adres skrytki jak obok.
Czytaj tez o poste restante

Zwykły list priorytetowy- w przypadku zaginięcia, nie ma mozliwości składania reklamacji, jeśli jest prawidłowo zaadresowana koperta listy chodzą szybko
List polecony - przesyłka rejestrowana. W przypadku zaginięcia poczta wypłaca odszkodowanie - szczegóły u naczelnika Twojej poczty.
List z zadeklarowaną wartością może być nadany w opcji PRIORYTET - Poczta wypłaca odszkodowanie (max kwota ubezpieczenia przy nadaniu) ,jeśli coś zaginie czy nastąpi ubytek zawartości.
do godz. 15:00 trzeba być w Urzędzie Pocztowym aby zdążyć na odprawę listy aby wyszły z miasta i dalej zostały doręczone - powinny być dostarczone do skrytki agenta wizowego dnia następnego ok. godz. 14:00, czasem wczesniej wszystko zalezy od transportu pocztowego.
więcej szczegółów na stronie http://www.poczta-polska.pl


LIST PRIORYTETOWY MOZNA NADAĆ JAKO POLECONY

Będzie to wtedy przesyłka rejestrowana i masz pewność, że list dotrze. Szczególnie to ważne w przypadku przesyłania dokumentów do agenta wizowego. Odbiorca będzie musiał pokwitować odbiór, chyba, że złożył na poczcie zlecenie wkładania listów poleconych do skrzynki. W przypadku zaginięcia poczta wypłaca odszkodowanie - zapytaj u naczelnika Twojej poczty.
Należy udać się do urzędu pocztowego, wypełnić druk nadania listu poleconego i w okienku pocztowym nadać go uiszczając dodatkową opłatę za "polecony"