wizy.warszawa.pl

POWYŻSZE ZASADY MOGA W KAŻDEJ CHWILI ULEC ZMIANIE W ZALEŻNOŚCI OD SYTUACJI COVID

Ambasada wyznacza ograniczoną ilość spotkań w sprawie wizy (czas oczekiwania na wizytę u konsula 41-55 dni roboczych).
W przypadku spraw pilnych: nagła potrzeba wyjazdu, trzeba to udokumentować pismami od agenta w USA i armatora, ambasada może zgodzić się na przyspieszenie terminu wizyty u konsula.

USA wprowadziły zasadę, że tylko w pełni zaszczepione osoby mogą przekroczyć granicę USA.

Procedura wizowa USA dla marynarzy B1 (OCS) Information only for Polish citizens.

Порядок для моряків громадян України, які перебувають у Польщі

Przedłużenie wizy: jeśli masz wizę USA która jest ważna lub wygasła między 17 May 2018 a 15 May 2022 , kliknij tutaj
UWAGA ! Osoba która posiada wizę B1/B2 może podróżować z tą wizą i na granicy uzyskać status OCS (na podstawie posiadanego potwierdzenia od Coast Guard)

Pracodawca lub właściciel/operator, który chce zatrudnić osoby inne niż obywatele USA lub LPR w jednostce zajmującej się działalnością OCS w OCS, musi złożyć pisemny wniosek do USCG, aby można było ustalić, jak do zastosowania wymagań OCSLA dotyczących obsady załogi do tej jednostki, personelu lub stanowisk w jednostce.
Każda osoba musi wykazać konsulowi, że nie ma zamiarów imigracyjnych, a jedynie jej pobyt na terenie USA będzie miał charakter czasowy
Procedura do wizy z agentem wizowym jest następująca:

1. Wypełnić wniosek wizowy DS-160, aby wypełnić potrzebne będzie zdjęcie w formie elektronicznej jpg do wypełnienia będzie potrzebne zdjęcie UWAGA , wniosek DS-160 [confirmation] trzeba wydrukować, a plik pdf warto zapisać u siebie w komputerze
2. Proszę napisać wiadomość elektroniczną do agenta wizowego korzystając z FORMULARZA ZGŁOSZENIA
3. Uiścić opłatę wizową za rozpatrzenie wniosku wizowego (sugerowane przekazanie kwoty na opłatę wizową do agenta wizowego, zapłacę tam gdzie trzeba i jak trzeba)  
4. Zgromadzić ważny paszport ważny minimum 6 miesięcy ponad planowany pobyt w USA z jedną wolną stroną wizy
5. Książka żeglarska oryginał do wglądu
6. Inne dokumenty poświadczające wykonywanie zawodu marynarza: np. dyplom, certyfikaty
7. Pisma, zaproszenia, potwierdzenia od amerykańskiej straży przybżeżnej potwierdzające że statek przebywa na tych wodach

Agent wizowy posiada możliwość umówienia na spotkanie w systemie grupowym, ale musi zgromadzić grupę 5 osób, co nie zawsze sie udaje - ponieważ zdecydowana większośc potrzebujących ma jeszcze ważne wizy USA.

Czas oczekiwania na spotkanie z konsulem trwa ok. 2-4 dni robocze, potem czas na dostarczenie wizy to ok. 5 dni tak więc wiza może być gotowa między 2022-05-22 a 2022-05-27 jeśli po drodze nie ma świąt.

To agent wizowy wyznacza datę rozmowy z konsulem, można umówić się samodzielnie ale każdy kto samodzielnie umówi się na wizytę z konsulem pod numerem infolinii wizowej nie może skorzystać z grupowego spotkania z konsulem oferowanego przez konsula.