wizy.warszawa.pl

POWYŻSZE ZASADY MOGA W KAŻDEJ CHWILI ULEC ZMIANIE W ZALEŻNOŚCI OD SYTUACJI COVID
Na terenie ambasady obowiązuje uzywanie COVID maski
Ambasada wyznacza ograniczoną ilość spotkań w sprawie wizy (czas oczekiwania na wizytę u konsula 7-30 dni roboczych).
W przypadku spraw pilnych: nagła potrzeba wyjazdu, trzeba to udokumentować pismami od agenta w USA i armatora, ambasada może zgodzić się na przyspieszenie terminu wizyty u konsula.

Przed wyjazdem do USA, należy zapoznać się z aktualnymi informacjami COVID aby przekroczyć granicę USA.

Procedura wizowa USA dla marynarzy B1 (OCS) Information only for Polish citizens.

Порядок для моряків громадян України, які перебувають у Польщі

Przedłużenie wizy: jeśli masz wizę USA która jest ważna lub wygasła między 27 Mar 2019 a 25 Mar 2023 , kliknij tutaj
UWAGA ! Osoba która posiada wizę B1/B2 może podróżować z tą wizą i na granicy uzyskać status OCS (na podstawie posiadanego potwierdzenia od Coast Guard)

Pracodawca lub właściciel/operator, który chce zatrudnić osoby inne niż obywatele USA lub LPR w jednostce zajmującej się działalnością OCS w OCS, musi złożyć pisemny wniosek do USCG, aby można było ustalić, jak to się ma do zastosowania wymagań OCSLA dotyczących obsady załogi do tej jednostki, personelu lub stanowisk w jednostce.
Nawiązując do powyższego wystawienie wizy bez pisma od USCG nie jest możliwe.
Każda osoba musi wykazać konsulowi, że nie ma zamiarów imigracyjnych, a jedynie jej pobyt na terenie USA będzie miał charakter czasowy
Procedura do wizy z agentem wizowym jest następująca:

1. Wypełnić wniosek wizowy DS-160,
aby wypełnić DS-160 potrzebne będzie zdjęcie
skorzystaj z menu z lewej, aby zapoznać się jak wypełnić DS-160 UWAGA , wniosek DS-160 [confirmation] trzeba wydrukować, a plik pdf warto zapisać u siebie w komputerze
2. TUTAJ link ZGŁOSZENIE DO AGENTA należy wypełnić.
3. Zgromadzić ważny paszport ważny minimum 6 miesięcy ponad planowany pobyt w USA z jedną wolną stroną "wizy"
4. Książka żeglarska oryginał do wglądu.
5. Inne dokumenty poświadczające wykonywanie zawodu marynarza: np. dyplom, certyfikaty
6. Pisma, zaproszenia, potwierdzenia od amerykańskiej straży przybżeżnej potwierdzające że statek przebywa na tych wodach
7. Po wykonaiu punktów 1-2 agent wizowy poda kwotę, aby uiścić opłatę wizową za rozpatrzenie wniosku wizowego (sugerowane przekazanie kwoty na opłatę wizową do agenta wizowego, zapłacę tam gdzie trzeba i jak trzeba)  

Należy sprawdzać email minimum 2 razy dziennie agent wizowy działa w miarę posiadanych mocy przerobowych, sił i środków.

Agent wizowy posiada możliwość umówienia na spotkanie w systemie grupowym, ale musi zgromadzić grupę 5 osób, co nie zawsze sie udaje - ponieważ zdecydowana większośc potrzebujących ma jeszcze ważne wizy USA.

Czas oczekiwania na spotkanie z konsulem trwa ok. 2-4 dni robocze, potem czas na dostarczenie wizy to ok. 5 dni tak więc wiza może być gotowa między 2023-04-02 a 2023-04-07 jeśli po drodze nie ma świąt.

To agent wizowy wyznacza datę rozmowy z konsulem, można umówić się samodzielnie ale każdy kto samodzielnie umówi się na wizytę z konsulem pod numerem infolinii wizowej nie może skorzystać z grupowego spotkania z konsulem oferowanego przez konsula.